YÜREKTEN

Bazı insan davranışlarını görüp anlamlandırmaya çalışırsın. Bir türlü anlam veremediğin davranışlar olur.Dersin ki bu yaş bu konum bu rahatlık bu ekonomik koşullardaki insan bunu niye yapar?

Evet yaş almıştır.Yol yürümemiştir.Çünkü yol insanı insanlaştırır.Yolda karşılaştığın insanlar sana bir şeyler katar.Sende onlara..Bir çocuk bile bir deryadır anlamasını bilirsen.

Evlenmiş çoluk çocuk olmuştur ,fakat sevdayı aşkı bilmez.Ateşsiz  pişmiştir.Güneşte kurumuştur.En küçük ateşte kırılır.Doğal akışa kapılıp gitmiştir.Eşi ile bir kez oturup dostça arkadaşça sohbet etmemiştir.Dinlememiştir ki karşısındaki.Güzel bir sohbet yüreğe dokunan iki cümle muhabbette şaşırır kalır.Ne olduğunu anlamaya çalışır.Bırakır kendini o güzel çiçekli çimlerin üzerine.

Etrafta herkes para kazanma derdindeyse o kişi de para kazanma derdine düşüp etrafındakileri görmez.Evladının büyüdüğünü fark etmez.Annedir babadır ama..Çocuk babasıyla bir kez bile sohbet edememiştir..En ihtiyacı olduğunda anne ya da baba yanında yoktur.Sertleşir,katılaşır.Betona dönüşür.Betonda duygu olur mu?

Güzel iletişim kurulmayan insanlar hangi duyguda ne tepki vereceğini bilmez.Bağırarak konuşur.Senin sakinliğini anlamaz.Beden dilini hiç anlamaz.Saldırgan tavırlarla iletişim kuracağını sanar bir bakar kendisini kimse dinlemiyor hatta etrafta kimse yok.

Dıştan bakınca niye dersin ?

Bu kişinin ekonomik durumu iyi olmasına rağmen üç kuruşluk basit bir ürün için neden onurunu bırakır? Tuhaf davranır? Sebep şartlı sevgi olabilir. İnsana karşı öfke ve hatta kıskançlık olabilir. Çünkü güzel iletişim boyutu yoktur.Kendini bile anlamaz.Neyi neden yapar onu bile bilmez.Kendi iç dünyası ile bile iletişim kuramamıstır.Öyle yürür gider.Bir gence bir yaşlıya nasıl davranacağını anlamaz.

Eşi ile diyaloğu mutfak harcamalarından çocukların üst başından öte geçmez..Hele erkek taraf bilseki kadın bir gökyüzü kadar geniş yürekli ve yaşama açıktır.Bilmezler, ve o masmavi gökyüzünde nasıl uçurtma uçuracağını hangi rüzgarın yelkenlerini şişirip derya ya açılacağını bilmez.

Anlamadığı öğrenmediği bir dildir sağlıklı iletişim koşulsuz sevgi ve yaşamın paradan ibaret olmadığı. İşte o zaman bakar kalırsınız

Niye böyle ?diye sorar şaşar kalırsınız.

Kısaca bazı insanlar candan sevilmemiş,ilgi,değer görmemiş öpülmemiştir yüreğinden.Onun için sevgi ve iletişim dili bilmez. Böyle bir ile karşılaşınca bilmediği dil konuşulurken insan nasıl bakakalıyorsa öyle bakakalır.

Biz de şaşakalırız.

Ersoyca..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.