CAN CANA OLURSA EVET..

İnsan tanımak bir süreç.Yeni tanıdığın birini seviyorsun. O kişiye gönül kapılarımı açmak güzel..Fakat ayrıntılar önemli yol çiziyor bende.Konustuklarımdan farklı anlamlar çıkarsa,esprimden alınganlık olursa sözlerimi seçerek konuşmak zorunda kalırsam ya da bazı bakış açıları uymazsa ben devam edemiyorum.

İlişki can cana olmalı.Konusulan konuştuğum gibi anlaşılmalı.Bugün şu güzel olmuş demişsem o kadar anlaşılmalı isterim.Bundan dün yaptığın kötüydü anlamı çıkaran olursa yapamam.Giydiğin çok yakışmış dersem daha önce değil miydi?vs gelemem.O an için söylenen den o anı anlamalı iletişimde insan.Bir konuda bir espri yapılır gülünür geçilir.O bir hayat felsefesi değildir.

Ya da bir özelliği beğenmedim söyledim.Bu seni kötü görüyorum değer vermiyorum anlamı taşimamalı bence.Ersoy benim şu özelliğimi sevmiyor denmeli istiyorum.Cok sevdiğim değer verdiğim insanlara acımasız eleştiri getirebilirim.Kızıyor küsüyor.Alinganlik gösteriyor.O zaman keseceksin yakınlığı.Ben doğru bildiğimi saygı çerçevesinde söylerim..

Bir iletişim durumumda bir konu konuşulurken ben karsimdakinin yaşına,mesleğine,cinsiyetine vb önem vermem.Bir iletişimimiz, arkadaşlık ortamımız varsa eşitiz demektir.Beni kimse kücümseyemez.Kimseyi de kendimden aşağıda görmem.Muhatap alıp konuştuğum insanı kendimle eşit görürüm.5 yaşındaki çocukla dahi konuşurken eşitiz.

Saygı ayrı bir konudur.Saygı önce büyük olan tarafından gösterilmelidir.Kücük olan belki hata yapabilir, öğrenecek.

İletişim,arkadaşlık ve söyleşide beni şöyle gör,benim için busun, ben seni şöyle görüyorum u ,sen beni böyle say, böyle gör baştan kural koyuş.Bir yakınlıkta kural olmaz bana göre zaman, şartlar bir yere götürür.İstemiyorsan uzak olmak herkesin en doğal hakkıdır.

Saygı anlayış kabulleniş evet ama yanlış anlama alınganlık küsme yoktan kırılma bunları hayatımda istemiyorum.

O şunu söylersem kırılır,bu bunu dersem yanlış anlar,espri yaparsam üzülür vb işler istemiyorum.

Beni yok sayabilirler,ilişki, arkadaşlık, yakınlık istemeyebilir insanlar.Ve hatta sevmeyebilir.Bunlar normal olağan hayat akışı.Buna saygı duyar ve çekilirim.Ergenlik tripleri istemiyorum.Birini sevsemde, saygı duysam da yokum.

Huzurlu bir iletişim istiyorum ya da ben yokum.

Bu sebeple arkadaşım az dostum birkaçı geçmez.Bu benim tercihim.

Can cana, içten ve eşit olunursa arkadaşlığa dostluğa herşeye varım.. Bunun dışında tanısali iki yılı geçmiş hâlâ sizli bizliyse.. burada arkadaşlık dostluk ve içtenlikten çok resmiyet vardır.Ben resmiyetin cenazesini çoktan kaldırdım.Ben can cana dostluk arkadaşlık isterim.Yoksa yokum.

Ben resmî kurum değilim.Ben kimseye kimse bana mecbur değil.Selam merhaba hoşçakal da var.

Ersoyca…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.