Eğitimci Esnek Olmalıdır?

Eğitimci, hitap ettiği kitle kaç yaşında olursa olsun esnek ve dayanıklı olmalıdır.

Peki esneklik nedir?

Fizik yasalarına göre; bazı dış etkenler nedeniyle deforme olan maddenin orijinal formuna geri dönme yeteneğidir. Bitkilere bakın; dışarıdan uygulanan tüm baskı ve güce rağmen, sıkıştığı yere göre şekillenerek çevre şartlarına uyumlanması onları “dayanıklı” kılar. Aslında insan psikolojisi için de esnekliğin tanımı çok farklı değildir. İnsanların zor şartlara adapte olmasını ve onların üstesinden gelmesini sağlayan yani kişinin dayanma gücünü artıran esnekliğidir.

Bazen hayat planımızı değiştiren koşullar oluşur, çocukluk dönemi felaketleri, ölümcül hastalıklar, doğal halimizi ve akışımızı bozan travmatik olaylar gibi… Buna rağmen şartlara göre esneyebilen “dayanıklı bireyler” topluma uyum sağlamayı ve yeteneklerini sergilemeyi başaranlardır. Gerçek şu ki, esnek insanlar, esnek olmayan insanların yaşadığı sorunların çoğunu yaşarlar. Temel fark esnek kişi bir sorunla karşılaşır ve uyum sağlar, acıyı ve ızdırabı yok saymaz, neler yapabileceğini tasarlarken o zamana kadar bilmediği yeteneklerini keşfederek güçlenir. Açık bir yara bırakan acı, kişinin içindeki potansiyelin eyleme geçmesine izin verir, bu da kişinin varlığına derin bir anlam kazandırır.

Öğrenme ortamı da eğitimciler için bazen kendi planladıkları gibi gitmeyen, akışı bozan aksaklıkların yaşandığı, anında çözüm üretilmesi gereken anlık sorunların oluştuğu yaşayan bir organizma gibidir. Eğitim ortamında akışı devam ettirmek böyle durumlarda bir eğitimci için oldukça zordur. Esneklik özelliğine sahip eğitimcilerin öğrenme ortamını daha rahat kontrol ettikleri ve hedeflerine daha kolay ulaştıkları bilinmektedir. Beklenmedik problemler karşısında dayanma güçleri ise esneklikleriyle doğru orantılıdır.

1955 yılında (California Üniversitesi ) R.S. Smith ve Emmy E. Werner tarafından Kauai adasında doğan 660 çocuk üzerinde doğum öncesi dönemi de kapsayan bir çalışma yapıldı. Çalışmada çok olumsuz koşullarla karşı karşıya olan bu çocuklardan dörtte birinin karşılaştığı sorunlara direnç gösterdiği görüldü ve “savunmasız, ama yenilmez” olarak nitelendirildiler. Araştırmacılar, 40 yaşına gelene kadar katılımcılarını düzenli olarak kaydetmeye devam ettiler ve en stresli olaylarda bile kendilerine başa çıkma mekanizmaları geliştiren bu kişilere “Esnekler” denildi. Psikolojik sağlamlık gösteren bu kişilerin “koruyucu faktörler ” olarak nitelendirilen ortak bazı özellikler geliştirdiği gözlendi.

Bunlar;

 • Benlik saygısı, özgüven: Dayanıklılığının farkındadır. Gerektiğinde yardım ister.
 • İç gözlem: Kendini nasıl sorgulayacağını ve dürüstçe cevaplayacağını bilir.
 • Bağımsızlık: Kişilerle duygusal ve fiziksel mesafesini korur.
 • İlişki kurabilme: Duygularını paylaşabilir.
 • Girişim ve azim: Esnektir ancak amaçlarından vazgeçmez, sebat eder.
 • Mizah: Durumların olumlu yönlerine odaklanır, iyimserliğini korur.
 • Yaratıcılık: Esnek insan bir şey kırıldığında “güzel bir mozaik” elde eder.
 • Durumları kontrol etmeme: Tüm durumları kontrol etmenin imkansız olduğunu , belirsizlikle baş etmeyi ve rahat hissetmeyi bilir.
 • Değişimler karşısında esneklik: Değişime açıktır ve ilk plana veya tek bir çözüme takıntılı bir şekilde yapışmadan farklı alternatifler düşünmeye isteklidir.
 • Etik: Değerlerine bağlıdır ve başkalarının haklarını gözetir.
 • Eleştirel düşünme: Kendi gerçekliğinin farkındadır. Sınırlarını ve zayıf yanlarını bilir. Kaynaklarını ihtiyaçları doğrultusunda gerçekçi kullanır.

ALINTIDIR..WORDPRESS COM DA YAZAN BİR ARKADAŞTAN ALMIŞTIM.KİM OLDUĞUNU HATIRLAYAMADIM.UYARIRLARSA İSİM EKLERİM.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.